Polskie rakiety

Latająca Polka

W 1937 r. Jadwiga Jędrzejowska dotarła do finału turnieju na kortach Wimbledonu. Była o krok od zwycięstwa, prowadząc z Brytyjką Dorothy Round w trzecim secie 4 : 1 i 30 : 15.

Zgubiły mnie nerwy. Ale trudno. I tak cieszę się szalenie, że doszłam do finału. Co rok przecież gram lepiej

– mówiła po przegranym meczu „Latająca Polka”, jak nazywała ją prasa. Przez kolejne dekady polski tenis kobiecy nie mógł się pochwalić osiągnięciami na taką skalę. Zmieniło się to dopiero w XXI w.

Utalentowana „Isia”

Agnieszka Radwańska uznawana była za wielki talent. Odniosła zwycięstwa w juniorskich turniejach Wimbledonu (2005 r.) i Rolanda Garrosa (2006 r.). W seniorskich rozgrywkach potwierdzała swój potencjał. W 2012 r. powtórzyła wyczyn Jadwigi Jędrzejowskiej i zagrała w finale na wimbledońskiej trawie. Uległa wprawdzie Serenie Williams 1 : 2, ale pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie. Jej największym osiągnięciem jest zwycięstwo w turnieju Masters w Singapurze w 2015 r. Wygrała ponadto 19 innych turniejów WTA w grze pojedynczej.

Iga Niezwyciężona

To, czego nie zrobiła Radwańska, uczyniła Iga Świątek. 10 października 2020 r. dokonała historycznego wyczynu dla polskiego tenisa. 19-latka w znakomitym stylu zwyciężyła w finale turnieju na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu.

Gdy wyobrażałam sobie, że wygram Wielkiego Szlema, to myślałam, że w wieku dwudziestu kilku lat (...) będę doświadczoną zawodniczką z kilkoma latami w tourze. Byłam bardzo zaskoczona i trochę zszokowana. Jadąc do Paryża, liczyłam, że dobrze się zaprezentuję i będę miała fun z tego, że tu jestem. W ogóle nie spodziewałam się, że ten turniej się tak potoczy

– opowiadała Iga Świątek widzom TVP Sport po triumfie we French Open w 2020 r.

Kariera Igi Świątek rozwija się wspaniale. W 2022 r. Polka okazała się najlepsza w 6 turniejach WTA z rzędu i wygrała 37 kolejnych meczów, co stawia ją w czołówce zawodniczek, jeśli chodzi o najdłuższą passę zwycięstw w kobiecym tenisie w XXI w. Po przerwaniu kariery przez Australijkę Ashleigh Barty, w marcu 2022 r., Iga jako pierwsza Polka została najwyżej notowaną tenisistką na świecie.

 

Image

Jadwiga Jędrzejowska (z lewej) gratuluje zwycięskiego meczu tenisistce Dorothy Round podczas finału Wimbledonu, 1937 r.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Image

Na zdjęciu: Serena Williams i Agnieszka Radwańska po finałowym meczu rozegranym na korcie Wimbledonu, 2012 r.

Źródło: Agencja Forum / Reuters / Stefan Wermuth

Image

Iga Świątek po zwycięstwie w finale Rolanda Garrosa, 2020 r.

Źródło: Agencja Forum / Zuma Press / Rob Prange


Ministerstwo

 Projekt współfinansowany ze środków
Ministerstwa Sportu i Turystyki

KGHM

Partner Strategiczny

Instytut Łukasiewicza

Realizator