O nas

  • Promujemy aktywność fizyczną, upowszechniamy wiedzę o prozdrowotnych właściwościach sportu.
  • Przywracamy pamięć o wielkich historycznych postaciach polskiego sportu i upowszechniamy wiedzę o współczesnych mistrzach aren i stadionów.
  • Podejmujemy inicjatywy służące przywracaniu prawdy historycznej, upowszechnianiu wiedzy o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w historii naszego kraju.
  • Promujemy patriotyzm i kształtujemy dumę z Polski i Polaków.
  • Angażujemy się w działania na rzecz Kościoła, pokazując wkład duchownych w rozwiązywanie problemów społecznych.
  • Budujemy solidarność międzypokoleniową i właściwe relacje w rodzinach.
  • Dbamy o osoby starsze. Przywracamy seniorom należną im godność i miejsce w społeczeństwie.

Promujemy dzieje polskiego sportu

Opowiadamy o wybitnych przedwojennych sportowcach zasłużonych dla Ojczyzny. Wydaliśmy cztery części publikacji „Sportowcy dla Niepodległej”. Ostatnia ukazała się w 2021 – Roku Powstań Śląskich – przypominamy w niej o sportowcach, którzy uczestniczyli w walce o połączenie Górnego Śląska i Śląska Opolskiego z Rzeczpospolitą (1919–1921). W ubiegłych latach książki poświęcaliśmy najwybitniejszych sportowcom II RP (2018 – z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę), bohaterom II wojny światowej (2019 – w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny) i wojny polsko-bolszewickiej (2020 – z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej). Pod patronatem Prezydenta RP zorganizowaliśmy konkurs „Mistrzowie i patrioci”, w którym wzięło udział ponad 1,2 tys. licealistów z całej Polski. W ramach projektu „Gdy milkną oklaski” rozmawiamy z mistrzami sprzed lat – ludźmi, którzy tworzyli powojenną historię polskiego sportu.

Więcej o projektach:

www.sportowcydlaniepodleglej.pl

www.gdymilknaoklaski.pl

http://mistrzowieipatrioci.instytutlukasiewicza.pl/

Promujemy dzieje polskiego sportu
Budujemy solidarność międzypokoleniową w rodzinach

Budujemy solidarność międzypokoleniową w rodzinach

Promujemy aktywność fizyczną, adresując nasze działania do rodzin. Zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię „Rodzina na start!”. Przy pomocy różnych narzędzi (gazety, ulotek, portalu) udowadniamy, jak ważny jest zdrowy styl życia i namawiamy do rozwijania dobrych nawyków. Wyjaśniamy, jaki rodzaj aktywności jest najlepszy dla dzieci, dorosłych i seniorów. Pokazujemy miejsca, w których rodziny mogą wspólnie uprawiać sport. W kampanii uczestniczą wszystkie starostwa powiatowe w Polsce.

Więcej o kampanii: www.rodzinanastart.pl

Dbamy o zdrowie i aktywność osób starszych

Realizujemy projekty, których celem jest wspieranie aktywności fizycznej osób starszych. Odbiorcami naszych działań są słuchacze 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całym kraju. W ramach kampanii „UTW BEZ GRANIC”: seniorzy na start!” otrzymują gazetę promującą aktywny styl życia. Elementami projektu są także ulotki informacyjne i portal internetowy. Opowiadamy seniorom o tym, jakie znaczenie w ich życiu odgrywa aktywność fizyczna i doradzamy czytelnikom, jak zacząć regularne ćwiczenia. Przełamujemy negatywne stereotypy dotyczące uprawiania sportu w podeszłym wieku, przekonujemy, że ruch to najlepsza profilaktyka i recepta na sprawność i niezależność do późnej starości.

Więcej o kampanii: www.seniorzynastart.info

Dbamy o zdrowie i aktywność osób starszych
Przypominamy postaci, które wykuwały historię polskiej siatkówki

Przypominamy postaci, które wykuwały historię polskiej siatkówki

Książka „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota” to zbiór wywiadów z twórcami pierwszych sukcesów polskiej siatkówki, liczący niemal 600 stron. Przeprowadziliśmy 20 wywiadów, które składają się na niezwykle poruszającą opowieść o ludzkich losach, sportowych sukcesach i towarzyszących ich emocjach. Nasi bohaterowie, dziś 70- i 80-latkowie, opowiadają o kulisach swojej kariery, a także o tym, jak wygląda ich życie na emeryturze. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i teksty omawiające historię piłki siatkowej w Polsce. Wielkim atutem jest bardzo duża liczba pozyskanych przez nas zdjęć – współczesnych i archiwalnych, wycinków prasowych, osobistych pamiątek zawodników. Niektórzy z rozmówców Macieja Zdziarskiego, autora książki, pozostają aktywnymi działaczami, inni – szczególnie brązowe medalistki – żyją w cieniu. Część nie ukrywała zaskoczenia tym, że po wielu latach ktoś chce wysłuchać ich opowieści. Czuły, że są – niesłusznie – nieco zapomniane.

Więcej o publikacji: www.siatkarskiehistorie.pl  

Opowiadamy o historii w nowoczesny sposób

Specjalizujemy się w projektach promujących polską historię i narodowych bohaterów. Potrafimy w atrakcyjny sposób opowiadać o wydarzeniach i zjawiskach sprzed stu lat, szukając analogii ze współczesnością. Sięgamy po przedwojenną prasę, ogłoszenia drobne, rysunki satyryczne, afisze i druki ulotne. Czarno-białe zdjęcia poddajemy koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała się naszym Czytelnikom jeszcze bliższa. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów dla instytucji publicznych i Spółek Skarbu Państwa, nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zobacz nasz blog: www.polacy1920.pl

Dbamy o zdrowie i aktywność osób starszych

Ministerstwo

 Projekt współfinansowany ze środków
Ministerstwa Sportu i Turystyki

KGHM

Partner Strategiczny

Instytut Łukasiewicza

Realizator