Bartosz Kizierowski

ur. 1977 w Warszawie

Utytułowany pływak: dwukrotny mistrz Europy, dwukrotny medalista mistrzostw świata, finalista olimpiady, a także trener, który przyczynił się m.in. do sukcesów kolejnego mistrza – Konrada Czerniaka. Niezrównany w sprincie na 50 m. Bez kompleksów: przystojny (pozował do zdjęć na okładkę „Playboya”, a na plecach ma wytatuowane olimpijskie kółka) i wykształcony za granicą (absolwent Berkeley).

„Kizior” w młodości słuchał The Ramones (jest zagorzałym fanem zespołu), ale nie miał problemów z dyscypliną na basenie. Wychowanek warszawskiej Polonii, w wieku 16 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych na staż w Mission Viejo. Tam zdał maturę i skończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (ekonomia, 2001). Należał też do ekipy pływackiej tej uczelni – „Złotych Niedźwiedzi”, został nawet wybrany na jej kapitana.

Od 1997 r. ćwiczył w międzynarodowej grupie sprinterów, do której należą m.in. Anthony Ervin, mistrz olimpijski z Sydney, i Gary Hall Jr. Ich trenerem był Mike Bottom – legenda w pływackim świecie (ze „swoimi” zawodnikami zdobył 9 medali olimpijskich).

W 1993 r., już jako 16-latek, Kizierowski bił w swojej kategorii wiekowej rekordy Polski w pływaniu stylem dowolnym (50 m) i grzbietowym (100 i 200 m) – od tej pory jest wielokrotnym rekordzistą i mistrzem Polski (50 m stylem dowolnym).

W 1997 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy w Sewilli (sztafeta 4 × 100), 2 lata później – już indywidualnie – sięgnął po brąz mistrzostw świata w Hongkongu (100 m stylem dowolnym). Wyczyn ten powtórzył na MŚ w Montrealu w 2005 r. (50 m stylem dowolnym).

Dwa razy zdobył złoto ME na 50 m stylem dowolnym: w Berlinie w 2002 r. – tu zostawił w tyle rekordzistę świata i legendę sprintu Rosjanina Aleksandra Popowa – oraz w Budapeszcie w 2006 r. W Berlinie dorzucił jeszcze do kolekcji brązowy medal za 50 m stylem grzbietowym.

Na olimpiadzie w Sydney w 2000 r. na swoim ulubionym dystansie 50 m stylem dowolnym Polak był piąty. To go rozczarowało, bo liczył na krążek. Końcówka wyścigu okazała się dramatyczna – o złoto ścigali się Amerykanie Gary Hall Jr. i Anthony Ervin, Polakowi zaś zabrakło do medalu 0,19 s… 5. miejsce zajął również w Sydney w konkurencji 100 m grzbietem.

Jako zawodnik brał udział w trzech innych olimpiadach: w Atlancie, Atenach (gdzie był chorążym reprezentacji) i Pekinie.

Po zakończeniu kariery pływaka Kizierowski przeniósł się do Madrytu. Został tam trenerem kilku najlepszych polskich zawodników (od 2008 r., tzw. hiszpańska grupa pływacka). Wśród jego podopiecznych była Otylia Jędrzejczak. Pracował także przez kilka lat z Konradem Czerniakiem, z którym prywatnie się przyjaźni. Ten pod ręką Kizierowskiego odniósł ogromne sukcesy – w 2011 r. został wicemistrzem świata na długim basenie (100 m motylkiem, wyprzedził go tylko Michael Phelps), wiele razy był też mistrzem Europy.

Kizierowski dwukrotnie trenował reprezentacje olimpijskie (polską w 2012 r. i hiszpańską w 2016 r.). Ponadto przez 5 lat był szkoleniowcem hiszpańskiej kadry (2012–2017), a potem klubu Madrid CN.


Ministerstwo

 Projekt współfinansowany ze środków
Ministerstwa Sportu i Turystyki

KGHM

Partner Strategiczny

Instytut Łukasiewicza

Realizator