Wernisaż wystawy „Panteon Sportu” w Sejmie RP

– Sport niesie ze sobą najpiękniejsze wartości. Ta wystawa inspiruje do przekraczania siebie, swoich możliwości. Pokazuje, że wytrwałą pracą i wysiłkiem, dzięki własnemu uporowi, można osiągać wielkie sukcesy – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, podczas otwarcia nowej wystawy przygotowanej przez Instytut Łukasiewicza.

Z tysięcy kart chwały polskiego sportu na ekspozycji zaprezentowano kilkadziesiąt wspomnień, które ukazują piękno sportu w jego różnych odsłonach. Pierwsze olimpijskie złoto zdobyte dla Polski, zwycięstwa Ireny Szewińskiej, gest Kozakiewicza, hokejowa walka Dawida z Goliatem w katowickim Spodku w 1976 r., złoto zdobyte przez drużynę Wagnera – w kalendarium polskiego sportu jest wiele wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii, urastając często do rangi symbolu.

– Z dumą opowiadamy historie polskich sportowców, bo byli nie tylko wspaniałymi zawodnikami, ale też ludźmi, którzy zasłużyli się Polsce. Takie postaci jak Halina Konopacka, Janusz Kusociński czy Irena Szewińska są zakodowane w narodowej pamięci. Wspólnie jesteśmy depozytariuszami wartości, które reprezentowali wybitni reprezentanci. Sport nas łączy – podkreślał Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.

W wernisażu wzięło udział kilkudziesięcioro posłów z różnych klubów parlamentarnych. Obecni byli m.in.: wiceminister sportu i turystyki Jacek Osuch, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki – Małgorzata Niemczyk (KO), Marek Matuszewski (PiS) i Tadeusz Tomaszewski (Lewica), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, posłowie PiS – Barbara Dziuk, Marta Kubiak, Urszula Rusecka, Przemysław Drabek, Aleksander Mrówczyński i Kazimierz Smoliński, posłowie KO – Agnieszka Hanajczyk, Jagna Marczułajtis-Walczak, Grzegorz Napieralski, Paweł Papke i Paweł Poncyljusz, wiceprzewodnicząca klubu Lewica Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, posłowie Lewicy – Monika Falej, Wiesław Szczepański i przewodniczący podkomisji stałej do spraw sportu dzieci i młodzieży Bogusław Wontor, poseł Koalicji Polskiej–PSL Ireneusz Raś, poseł koła parlamentarnego Polska 2050 Tomasz Zimoch oraz poseł Paweł Szramka.

Image

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki

Image

Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza

Image

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym jest Totalizator Sportowy.

Niebawem wystawa zostanie zaprezentowana w Centrum Olimpijskim. Następnie trafi do gmachu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest prezentowana równolegle także w wielu miejscach w całej Polsce: w szkołach sportowych w Krakowie, Bytomiu, Chorzowie, w Centrum Historii Sportu w Lublinie, w Aquaparku w Polkowicach. Będzie także m.in. w Rzeszowie, Sanoku, Ostrołęce.

Image

Ministerstwo

 Projekt współfinansowany ze środków
Ministerstwa Sportu i Turystyki

KGHM

Partner Strategiczny

Instytut Łukasiewicza

Realizator